I trymestr - 11-14 tydz. USG Genetyczne

Pierwsze badanie USG pozwoliło ocenić czy jesteś w ciąży i czy jest ona zlokalizowana prawidłowo w jamie macicy. 
Jest ono dla Ciebie najważniejsze, bo po raz pierwszy widzisz swoje dziecko. Kolejne oceny USG pozwolą na dokładniejsze zbadanie Twojego maluszka.

Następnym ważnym badaniem jest badanie między 10,6, a 13,6 tygodniem ciąży. Jest to tzw. badanie genetyczne. 

Podstawą badania jest zmierzenie tzw. przezierności karku (NT), czyli przestrzeni płynowej znajdującej się na karku Twojego dziecka. 

Opracowane przez profesora Kyprosa Nicolaidesa z FMF w Londynie normy uwzględniające Twój wiek, czas trwania ciąży i wielkość dziecka (CRL), pozwalają na wyliczenie jakie jest ryzyko wystąpienia niektórych genetycznych wad wrodzonych dotyczących Twojego maluszka. Ocena ta pozwoli na wyznaczenie ryzyka potencjalnych wad. 

Aby zwiększyć skuteczność tego badania należy wykonać tzw. test podwójny, czyli dodatkowo oznaczyć wolną podjednostkę beta-HCG i białko Pappa. Pozwoli to na bardziej dokładne oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych. 

W tym okresie ciąży możemy też wstępnie ocenić budowę serduszka maluszka. Zwykle oglądamy cztery komory serca, jego położenie w klatce piersiowej i wielkość. Wykonujemy badania przepływów przez zastawkę trójdzielną (np. nieprawidłowy przepływ przez tę zastawkę częściej występuje u dzieci z zespołem Downa). 

Badanie to jest szczególnie istotne w sytuacjach kiedy nie pamiętasz daty ostatniej miesiączki lub masz nieregularne cykle miesiączkowe i pozwala na wyznaczenie terminu porodu z dokładnością do 1, 2 dni.