II trymestr - 20-23 tydz.

Badanie to jest wykonywane najczęsciej między 20 a 22 tygodniem. W tym okresie ciąży Twój maluch nie mieści się już cały na ekranie. Oceniamy jego położenie. Obserwujemy razem z Tobą na ruchy dziecka, jak macha rączkami, połyka płyn owodniowy i „oddycha” - to wszystko świadczy o jego dobrostanie. 

Oceniamy bardzo dokładnie jego serduszko. Okres ciąży, w którym się teraz znajdujesz pozwala na najlepsze zobrazowanie serca. Patrzymy na cztery komory – dwa przedsionki i dwie komory, oceniamy odpływ z prawej i lewej komory, patrzymy dokładnie na ciągłość przegrody międzykomorowej i międzyprzedsionkowej. 

Badanie to trwa dłużej niż poprzednie. Mamy teraz zdecydowanie więcej do obejrzenia – kończyny, szyję, brzuszek, nerki, żołądek, pęcherz moczowy, kręgosłup, ośrodkowy układ nerwowy, pępowinę, łożysko. Patrzymy również na to, co interesuje Cię najbardziej, czyli co nosisz pod sercem - synka czy córkę.




Obserwujemy z Tobą na buzię dziecka. 
Możemy Ci ją pokazać w trójwymiarze. 








Oceniamy przepływy w tętnicy środkowej mózgu, tętnicy pępowinowej, przewodzie żylnym – prawidłowe przepływy świadczą o dobrostanie Twojego dzidziusia.